OLİMPİYAT OYUNLARINDA YAŞANMIŞ İLGİNÇ OLAYLAR

 

 

 

 

 

Olimpiyat oyunları etkinlikleri açısından bütün ülkeleri yakından ilgilendiren, en kapsamlı spor olayıdır.

 

 

 

         Ekonomik, politik, sosyal ve sportif boyutlarıyla süresi boyunca, tüm dikkatlerin odağıdır.

 

 

 

         Tarihi boyunca bu büyük spor organizasyonu pek çok sıra dışıolaylara sahne olmuştur.

 

 

 

         Bu olayların bazılarını özetlersek;

 

 

 

         ---1896 (Atina) yılında ilk modern olimpiyatlar başladı. Türk güreşçi KoçMehmet, kendi imkânlarıyla Atina’ya gitmiş, ancak kayıt koşullarınıbilmediğinden müsabakaya katılamamıştır.

 

 

 

         ---1904  St. Louis (ABD) çok uzak olduğu için ve gidişgelişmasraflarının pahalıoluşu nedeniyle katılım çok az olmuşve dağıtılan 280 madalyanın 255 adedini Amerika Birleşik Devletleri sporcularıalmıştır.

 

 

 

         ---1908 Londra’da İngiliz kraliyet ailesinin izleyebilmesi için, maraton yarışıWindsor şatosu önünden başlatılmış. Final ipi stadyumda göğüslendiğinde, mesafe ölçülmüşve 42195 mt. olduğu anlaşılmıştır. Günümüzde de 42195 metre olarak koşulan maratonun, ölçüsüböyle tespit edilmiştir.

 

 

 

         ---1912 Stockholm’de (İsveç) şampiyonluk için güreşen iki sporcu, saatlerce mücadele etmişler, yenişememişler. Her ikisi de altın madalyayıalacaklarınıumarak, maçıidare etmişler ve 9 saat boyunca güreşmişlerdir. Hakem heyeti aldığıbir kararla maçısona erdirmiş, her iki güreşçi de ikinci ilân edilmişve gümüşmadalya sahibi olmuşlardır.

 

 

 

         ---1920 Anvers Belçika’da Türkiye, Almaya-Avusturya ve Bulgaristan cezalı olduğu için ( 1914-1918 Dünya Savaşı’na neden olma gerekçesiyle ) olimpiyatlara kabul edilmemişlerdir.

 

 

 

         ---1924 Paris Fransa’da Birleşik AmerikalıyüzücüJohnny Weissmuller 100 mt, 200 mt ve 4x100 mt yarışlarında üçaltın madalya kazanınca, pisinlerin kralıseçilmiştir.

 

 

 

         Bu başarıHollywood’a yankılanmışve dünyaca meşhur Tarzan filmleri çekilmiştir. Filmin başrol aktörü ise Tarzan rolündeki şampiyon yüzücüJohnny Weissmuller olmuştur.

 

 

 

         ---1932 Los Angeles (ABD) olimpiyatlarında gerçekleşen olaylar da bir hayli enteresandır. PolonyalıStella Walsh (Stanislawa Walasiewiczowna), Los Angeles'taki 1932 Olimpiyatları'nda 100 metrede altın madalyayı kazandı Hem de 12 saniyenin altına inen ilk kadın olarak Dünya Rekoru'nu kırmışolduAncak yıllar sonra, 1980'de bir soygunun masum kurbanıolarak can verdiğinde, otopsi sonucunda erkek olduğu anlaşıldı

 

 

 

(Asıl adı Stanislawa Walasiewiczowna olan Polonyalı atlet (1911 doğumlu), kendisi henüz 3 aylıkken ailesinin ABD’ye göçetmesiyle kendini bu ülkede bulur. Amerika’daki adı Stella Walsh’tur. 1920 yılında atletizm kariyerine başlar ve yeteneğiyle hızla yükselir. Vatandaşlık kurallarıgereği 21 yaşından önce Amerikan vatandaşıolamamaktadır. Bu ise olimpiyat madalyasıneredeyse garanti büyük yeteneğin Amerikan kadın atletizm takımında yer alamayacağıanlamına gelmektedir. Bunun üzerine Amerikalılar kendiliklerinden vatandaşlık teklifinde bulunurlar. Ancak sadakat yeminine iki gün kala Stella, Polonya adına yarışacağınıbildirir. Ve 11.9 saniyelik 100 mt derecesiyle dünya rekoru kırarak olimpiyat madalyasının alır).

 

 

 

---1936  Berlin Almanya’da, Türk güreşçi Yaşar Erkan ilk altın olimpiyat madalyasına  uzanan sporcumuz olmuştur.

 

 

 

1936 Berlin Olimpiyatlarında altın madalya kazanan değişik ülke sporcularının bu başarılarıve özellikle de Amerika adına yarışan siyahîatlet Jesse Owens'ın 4 adet altın madalya birden kazanması, Adolf Hitler’in Alman  ırkının en üstün ırk olduğu  iddiasının doğru olmadığının kanıtıolarak,  uzun süre karşıpropaganda aracıolarak kullanılmıştır.

 

 

 

---1948 Londra olimpiyatlarında Türk güreşçiler 6 altın, 4 gümüşve 1 bronz madalya almışlardır.

 

 

 

 Ruhi Sarıalp üç adım atlamada 15,075 mt ile üçüncü olmuşve böylece atletizmde  olimpiyat madalyasıkazanan ilk Türk atleti olmuştur.

 

 

 

---1952 Helsinki Finlandiya’da, Çek atlet Emil Zatopek (lâkabı Çek Lokomotifi’dir) 5000 mt ve 10000 mt koşularında altın madalya alır. Ayrıca aynıolimpiyatta yaşamında ilk kez katıldığımaraton koşusunu da birinci bitirerek altın madalya sayısınıüçe çıkarır.

 

 

 

---1960 Roma İtalya’da Sonradan Müslüman olup (1964) Muhammed Ali adınıalacak olan Cassius Marcellus Clay Jr olimpiyat şampiyonu olmuştur.

 

 

 

Türkiye bu oyunlarda güreşdalında 7 altın 2 gümüşmadalya kazanmıştır.

 

 

 

İlk defa Afrikalı(Etiyopya) bir atlet olimpiyat şampiyonu olarak altın madalya elde etmiştir. Ababe Bilika yalın ayak koştuğu maratonu kazanmıştır.

 

 

 

---1964 Tokyo Japonya’da Ababe Bilika gene şampiyon olmuştur. Etrafınısaran TV mikrofonlarına “–Beni boşverin…İyi bir işyapmak istiyorsanız, benim yerime ülkemde açlıktan ölen, ilaçsızlıktan kıvranan halkımın ihtiyaçlarını tüm dünyaya duyurun!” dedi.

 

 

 

Bu sözler görülmemişbir etki yarattı. Etiyopya’ya yardım başladı.

 

 

 

---1968 Mexico City  Meksika’da 200 mt yarışında 1. ve 2. olan ABD’li siyahî atletler, madalya töreninde siyah eldivenli elerini havaya kaldırarak ABD’ndeki ırkçılık hareketlerini protesto ederler.

 

 

 

---1972 Münih olimpiyatları ( Almanya ) trajik bir olayla hafızalara kazınmıştır. Filistinli gerillalar, İsrail kampınıbasmışlar ilk anda ve takip eden süreçte İsrail olimpiyat takımının 11 üyesini öldürmüşlerdir.

 

 

 

---1976  Montreal Kanada’da, Romanyalı jimnastikçi Nadia Elena Comaneci , 14 yaşında katıldığı yarışmalarda bütün jüri üyelerinden 10 tam puan alarak altın madalyalar kazanmıştır. Bu rekor günümüzde de geçerlidir.

 

 

 

---1980 Moskova (eski SSCB) olimpiyatları Rusya’nın Afganistan’ı işgal edişini protesto için ABD ve 66 ülke tarafından boykot edildi.

 

 

 

---1984 Los Angeles (ABD) olimpiyatlarına Romanya hariç Rusya (eski SSCB) ve diğer doğu blok ülkeleri, 1980 olimpiyatlarına misilleme olarak  katılmadılar.

 

 

 

---1996 Atlanta (ABD) olimpiyatlarında, Naim Süleymanoğlu ve Hamza Yerlikaya üçüncüdefa olimpiyat şampiyonu olma başarısınıgösterdiler.

 

 

 

Hamza Yerlikaya bütün güreşlerini, rakiplerine hiç puan vermeden kazanarak erişilmesi güçbir  rekorla  şampiyon oldu.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !